Abja-Paluoja on Soome-Ugri Kultuuripealinn 2021

Konkursi lõppvoor, kus Abja-Paluoja astus võitlustulle ersa külaga Polesnaja Tavla, viidi  läbi 17. juunil 2020 kell 15 soome-ugri kultuuripealinna sekretariaadi sotsiaalmeedia lehel otseülekandena.

Rahvusvaheline žürii tõi otsust põhjendades välja, et Abja-Paluoja programmil oli väga avar suunitlus, sellel oli seotus kohaliku arenguga ning programm annab võimaluse tutvustada mulke ja Mulgimaad soome-ugri maailmale. Ersa küla Polesnaja Tavla tegi samuti suurepärase esitluse, kus tutvustati kohalikku käsitöömuuseumi ning muusikakollektiive Merema ja Toorama, kuid žürii tõi välja, et nende kultuuripealinna programm oli pigem kitsama kultuurilise suunitlusega ning arengumõõdet oli vähem.

Soome-ugri kultuuripealinna 2021 valis viieliikmeline sõltumatu žürii koosseisus: Aleksei Škljajev (soome-ugri noorteliidu MAFUN esindaja), Anna Kuznetsova (Fenno-Ugria Noored), Rieka Hõrn (Soome-ugri kultuuripealinn 2015 Obinitsa esindaja), Aljona Saveljeva (Soome-ugri kultuuripealinn 2014 Bõgõ esindaja / Udmurtia) ja Niko Partanen (Sukukansojen Ystävät ry / Soome).

Allikas: https://fennougria.ee/

 

Pilt

 

Vaata lisaks artikleid antud teemal:

 

Korraldajad:

Ave Grenberg - Mulgi Kultuuri Instituut mki@mulgimaa.ee +372 5885 7355

Kerstin Rei - Mulgi Vallavalitsus kerstin@mulgivald.ee +372 5556 0847

 

Lisainfo:

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 Facebookis

Mulgimaa infoportaal

 

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 üldine e-post: soomeugri@mulgimaa.ee

 

Kultuuripealinna sündmuste kava

 

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 fotostend Abja-Paluojal

22. detsembril 2020 paigaldati Abja-Paluoja keskparki soome-ugri kultuuripealinna 2021 fotostend. Kultuurihuvilistel ja kogukonnaliikmetel on võimalik igal ajal (24 tundi/ 7 päeva nädalas) end jäädvustada ja tunda osalisena soome-ugri kultuuripealinn 2021 tiitliga seoses. Fotostend on Abja-Paluojat läbiva Valga-Uulu maanteelt nähtav ja juurdepääsetav igale külalisele. Ühtlasi on fotostend huvi äratamiseks ja ka 2021 aasta sündmuste sissejuhtavaks objektiks.
 
Fotostend saab olema edaspidi üheks jäävaks maamärgiks soome-ugri kultuuripealinna 2021 jaoks.
 
Pilt

Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 - mulgi mustrite ja mulgi kuue värvides stiliseeritud linaõis

 
Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 logo kätkeb endas arhailiste mulgi mustrite värvide ja linaõie maagiat, mis on ühtlasi ka üheks mulkide saladusliku edu ja külluse sümboliks. Viie kroonlehega linaõissümboliseerib ajalooliselt mulkide jõukust ja tänapäevases tähenduses ka mulkide fööniksina tuhast tõusmist. Linaõie viis kroonlehte avanevad päiksepaistelisel soojal päeval mõni tund pärast päiksetõusu ning varisevad juba enne keskpäeva. Mulkide küüditamise üheks eesmärgiks oli tuhastada mulgi kultuur ja mulkide jõukus, kuid tänaseks on mulgid tõusnud oma kultuuriga taas tuhast ning mulkide uuestisünd on alanud. Värvidel on arhailistes mulgi mustrites oluline tähtsus.
 
Arhailise mulgi mustri põhitoonideks on kollane, punane sinine, roheline.
- Roheline värv sümboliseerib maad, kasvavaid taimi, aga ka surma
- Sinine tähistab taevast ja mõtlemist
- Punane sümboliseerib maa, vere, tule ja armastuse värvi
- Kollane tähistab päikesevalgust
 
Must, logo värvides, sümboliseerib mulkide musta kuube.
 
Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 logo kujutab endast mulgi mustrite ja mulgi kuue värvides linaõit, mis kätkeb endas mulkide jõukust, taassündi ning esivanemate poolt meile kaasaantud värvimaagia väge.
 
Logo näidis

FILMIMARATON: Soomeugrilased – kes nad on ning kus nad elavad?

Mulgimaa peremängudel toimub sellel aastal soome-ugri filmimaraton. Aasta 2021 on Mulgimaal soome-ugri aasta. Mulgimaa pealinn, Abja-Paluoja on soome-ugri kultuuripealinn 2021. Käesoleval aastal toimub mitmeid sündmusi üle Mulgimaa, kus tutvustatakse soome-ugri kultuuri ja rahvaid, nii  ka selleaastasel Mulgimaa Peremängul.

Suur soome-ugri filmimaraton: „Soomeugrilased – kes nad on  ning kust nad tulevad?" on terve päeva sündmus. Peremängu kestel saab jooksvalt vaadata erinevaid soome-ugri rahvaid ja nende kultuuri tutvustavaid filme, kuulata raadiosaadete lindistusi reisimuljetest soomeugrilaste juurde ning nautida ka muusikasaadete kontsertsalvestusi, näiteks kontserti „Unustatud rahvad" salvestus. Mulgimaa Peremängu päeval näidatakse soome-ugri teemalisi filme ja salvestusi kella 12:00-st kuni 18:00-ni. 

Igas kihelkonnas on peremängu punkt, kus soome-ugri kultuurihuvilised saavad jooksvalt filmimaratoniga liituda ja jooksvalt ka, omale sobival ajal, lahkuda. Näitamisele tulevad erinevad dokumentaalfilmid ja telesaated. Uskumatult kaasahaaravad ja põnevad on ka raadiosaadete salvestiste kuulamised, kus küll liikuvat pilti ei näe aga saab osa põnevatest külastusretkedest ja reisimuljetest soomeugrilaste juurde. Näiteks saab kuulata ka soome-ugri põliskeeltest inspireeritud heliteoseid elektroonilisele nüüdismuusikale ning ka liivi keelt, mis tundub kuulajale, kui mulgi ja läti keele segu. Vanim lindistus, mida soome-ugri rahvaste lindistusest kuulata saab on aastast 1936, viiendast soome-ugri kultuurikongressist, mis toimus Tallinnas. Filmimaratoni dokumentaalfilmid viivad vaataja kaugetesse paikadesse ning osasaama imelisest soome-ugri kultuurist. Näiteks dokumentaalfilmi „Toorumi pojad" kaudu, saab vaataja tuttavaks handide elu-olu, kütimise kultuuri ja näiteks ka karupeiedega. Telesaadete vahendusel viiakse vaataja külastusretkele maride juurde ning raadiosaadete lindistuste kaudu sölkuppite ja neenetsite juurde.

Põnevat kuulamist ja vaatamist jagub terveks päevaks. Ka lihtsalt läbi põikaja ja viivuks peatuja saab  aimdust, kui põnev on soomeugrilaste maalima ja kes nad on ning kus nad elavad!

 

https://jupiter.err.ee/1144040/hoimupaevad-2020

 

Näitus "Hõimumustrid tänapäevas" Abja päevakeskuses

Kuulutus

Hõimurahvaste sündmuste sügis-talv 2020, Mulgimaal

1. oktoober - 31. detsember 2020

  • Soome-ugri rahvastega seonduvate teoste ja kirjandusmaterjalide väljapanekud Mulgimaa raamatukogudes. Osalevad: Abja-Paluoja raamatukogu, Tarvastu raamatukogu, Halliste raamatukogu, Mõisaküla raamatukogu, Kamara raamatukogu, Karksi külamaja-raamatukogu, Lilli külamaja raamatukogu, Õisu raamatukogu, Tuhalaane raamatukogu, Hummuli raamatukogu, Taagebera raamatukogu, Paistu rahvaraamatukogu, Heimtali haruraamatukogu, Kärstna raamatukogu, Karksi-Nuia raamatukogu, Helme raamatukogu, Riidaja raamatukogu, Tõrva Linnaraamatukogu, Tõrva Lasteraamatukogu, Holstre raamatukogu.

 

  • 6. oktoober - Soome-ugri pealinn 2021 huvigruppide kohtumine Abja kultuurimajas. Kohtumisel jagab külalisenaosalejatele infot ja vastab küsimustele MTÜ Fenno-Ugria Asutusest Jaak Prozes. Külalisena esineb ka Kõpu mõisa esindaja, kes räägib kogemusest ja kokkupuutest Ungari sõpruslinnaga Iszkaszentgyörgy.

 

 

  • 13. oktoober - Halliste rahvamajas avatakse rändnäitus "Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969-1988". Näituse avab ja näitusest lähemalt räägib külaline MTÜ Fenno-Ugria Asutusest. Näitus jääb üles oktoobri lõpuni.

 

  • 13. oktoober - Soome-ugri teemaline filmiõhtu Halliste rahvamajas. Dokumentaalfilmi "Suguvõsa" vaatamine, Käsikiri: Mart Meri, MartRannut, Režissöör: Mart Taevere.

 

  • 14. oktoober - Mulgi mälumängusarja 2020-2021 esimene  mäng Halliste rahvamajas. Sellel korral on Mulgi mälumängus küsimus ka soome-ugri kultuuri ja rahvaste teemal, kus osalejad saavad oma teadmised proovile panna.

 

  • 16. oktoobril - Hõimupäeva eelõhtul kell 19.00, ainuke selle aasta hõimupäevade väliskülaliste kontsert Ungari ansamblilt PásztorHóra, kes esitab moldova rahvamuusikat nii arhailist, kui nüüdisaegset. Moldova muusika on ka väga hea rütmikas tantsumuusika: tantse tantsitakse ringis või "ussina", sammud on lihtsad ja kõik saavad kaasa lüüa.

 

  • 2. november - Karksi-Nuia kultuurikeskuses avatakse rändnäituse,"Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969-1988", väljapanek. Näituse avab ja näitusest lähemalt räägib külaline MTÜ Fenno-Ugria Asutusest. Näitus jääb üles novembri lõpuni.

 

  • 11. november - Mulgi Mälumängu sarja teine kohtumine Karksi-Nuia kultuurikeskuses. Mälumängus on küsimused ka soome-ugri kultuuri ja rahvaste teemal, kus osalejad saavad omateadmised proovile panna.

 

  • 1. detsember - Näituse "Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969-1988" avamine Kaarli rahvamajas. Näituse avab ja näitusest lähemalt räägib külaline MTÜ Fenno-Ugria Asutusest. Näitus jääb üles detsembri lõpuni.

 

  • 5. detsember - Käsitöömeistrite jõululaat ja esinemised. Külalisesinejatena esinevad ka soome-ugri rahvaste grupid.