Mulgi valla kalender

Kui soovid avaldada oma üritust Mulgi valla kalendris, siis anna sellest teada e-posti aadressile koduleht@mulgivald.ee
« Tagasi

Maarjapäeva tähistamine Karksi-Nuias

Alguskuupäev: 25.02.23
Kestus 6:07 – 9:07
Tüüp: Muu
Asukoht: Karksi-Nuia Kultuurikeskus, Viljandi mnt 1, Karksi-Nuia, Karksi-Nuia, Mulgi vald, Viljandi maakond
Lisainfo: http://kultuurikeskus.karksi.ee/
  + Lisa minu kalendrisse

2018. aastal kanti Eesti vaimsesse kultuuripärandi nimistusse „Paastumaarjapäeva tähistamine Karksi kihelkonnas“. Karksi kihelkonnas on paastumaarjapäeva tähistatud järjepidevalt ja ettevõtmise eestvedaja Karksi-Nuia Kultuurikeskuse jaoks on oluline, et säiliksid traditsioonid ja toimuks edasiminek uute teadmiste kaudu. Lisaks traditsioonilistele toimingutele külastavad kultuurikeskuse töötajad August Kitzbergi gümnaasiumi ning tutvustavad maarjapäeva tavasid.

Nagu mitmed rahvakalendri pühad, on ka maarjapäeval omad keelud, kohustused ja traditsioonid. Maarjapäev või paastumaarjapäev on üks tähtsamaid kevadtalviseid pühi ja sellest alates oli rangelt keelatud õhtune tulevalgel käsitöö tegemine, et vältida orase kahjustamist. Keelatud olid naiste käsitööd, nõelumine ja kudumine, samuti sõelumine, pea kammimine, põranda pühkimine. Traditsiooniliselt joovad naised punast jooki ja küpsetatakse pannkooke – mida suurem pannkook, seda suuremad on kapsalehed.

Kutsume Karksi piirkonna igas vanuses naisi meiega maarjapäeva tähistama. Koguneme 25. märtsil päikesetõusul kell 6.05 Kitzbergi mäel. Tervitame päikest traditsiooniliste lauludega, seome punaseid linte pärnaokstesse ning siis liigume koos allikale, kus peseme silmi ja soovime häid soove. Pärast allikamatka pakume kultuurikeskuses pannkooke ja punast jooki. Söögi kõrvale pakub harivat vestlust Tiina Jürgen, kes räägib Mulgi rahvarõivastest. Tiina Jürgen on Viljandi muuseumi kuraator-etnograafiakoguhoidja (aastani 2006 vanemteadur) ja alates 2018. aastast ka ERM-i Heimtali muuseumi juhataja. Tema uurimisvaldkonnaks on olnud ajaloolise Viljandimaa rahvarõivad. 2015. aastal ilmus raamatuna mahukas uurimus "Mulgi rahvarõivad".

24. märtsil kell 18.00, maarjapäeva eel toimub küüditamisohvrite mälestupäeva tähistamiseks mõeldud kontsert-mõtisklus “HINGEKEELED”. Tunnike kaunist kammermuusikat ja luulet pakub võimalust hingekosutuseks ja argimuredest kaugemale ulatuvateks mõtisklusteks. Kõlavad flöödid, kitarrid, väikekannel, laul ja luule.  Tekstid Anna Haava, Juhan Liiv jt. Pääs kontserdile annetuspiletina.

Kohtumiseni 24. märtsil kontsert-mõtisklusel Karksi-Nuia Kultuurikeskuses ning 25. märtsi päikesetõusul Kitzbergi mäel.