« Tagasi

Kultuuriministeerium ootab kandidaate kultuuri ja spordi aasta- ning elutööpreemiatele

Kultuuriministeerium ootab kuni 10. jaanuarini 2024 ettepanekuid Eesti Vabariigi kultuuripreemiate ja spordipreemiate määramiseks. Laureaadid selguvad veebruaris, vabariigi 106. aastapäeva eel.

Kolm kultuuripreemiat antakse pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest ning viis preemiat 2023. aastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest. Ettepanekuid kultuuripreemia määramiseks võivad esitada loomeliidud, preemia varasemad laureaadid või omavalitsused ning teised juriidilised isikud, kes tegutsevad kultuuri või hariduse valdkonnas. 

Kaks spordipreemiat määratakse elutöö eest, kuus preemiat 2023. aasta oluliste saavutuste eest. Ettepanekuid võivad teha ministeeriumid, omavalitsused, spordiorganisatsioonid ning teised juriidilised isikud ja asutused, kelle põhikirjas või põhimääruses on spordialane tegevus. Kõigi elutööpreemiate suurus on 64 000 eurot, aastapreemiate suurus 9600 eurot.   

„Riiklike kultuuri- ja spordipreemiate laureaadid on inimesed, kes on oma tööga andnud suure panuse eesti keele ja kultuuri õitsemisele, olnud oma tegevusega eeskujuks ja inspireerijaks ning edendanud eesti mitmekesist kultuuri- ja spordivälja. Loodan, et ka sel aastal esitatakse komisjonidele palju väärikaid kandidaate, sest inimesi, kes tunnustust väärivad, on kahtlemata väga palju," ütles kultuuriminister Heidy Purga. 

Kultuuri- ja spordipreemiate kandidaate saab esitada taotlusvormidel, mis on leitavad Kultuuriministeeriumi kodulehel. Lisainfot spordipreemiate kohta ning taotluse vorm on leitav siit ja lisainfot kultuuripreemiate kohta ning taotluse vorm on leitav siit. Avaldused tuleb allkirjastatuna saata kolmapäevaks, 10. jaanuariks 2023 Kultuuriministeeriumisse (Suur-Karja 23, 10140 Tallinn) või digitaalselt allkirjastatuna e-postiga min@kul.ee. Preemiad antakse laureaatidele üle Eesti Vabariigi aastapäeva ajal koos Wiedemanni keeleauhinna ja riigi teaduspreemiatega. 

Kõik kultuuri- ja spordipreemia kandidaadid avaldab Kultuuriministeerium jaanuaris ning laureaadid kinnitab kultuuripreemiate ja spordipreemiate komisjonide ettepanekul valitsus. Möödunud korral, tänavu veebruaris pälvisid kultuuri elutööpreemia Anne Erm, Lembit Peterson ja Priit Pärn. Spordi elutööpreemia laureaadid olid Tiit Nuudi ja Väino Treiman. Kõiki varasemaid kultuuripreemia laureaate ja spordipreemia laureaate saab vaadata Kultuuriministeeriumi kodulehel. 

Lisainfo
Hannus Luure

Kommunikatsiooninõunik
Osakonnajuhataja asetäitja
Kommunikatsiooni ja rahvusvahelise koostöö osakond
526 1431
hannus.luure@kul.ee