« Tagasi

Pärlisadu Mulgi valla elanikele

13.jaanuaril Mustla Rahvamajas toimuval Pärlipeo jagasid Kultuurkapitali Viljandimaa ekspertgrupp, Viljandi Spordiliit ja Viljandimaa kultuuritöötajate ümarlaud tunnustusi 2022 aastal oma tegevusega silma paistnud viljandimaalastele. 
Mulgi vald võib uhke olla, sest preemiate ja tunnustuse saajate hulgas on mitu vallas tegutsevat inimest.  
 
Elutööpreemia dirigent Iivo Hakkaja
 
Kui Mõisakülas räägitakse puhkpillimuusikast, mõtled ühe kindla mehe peale!
Nii on see olnud vähemalt aastakümneid. Tema dirigendikepi all hakkavad helisema kõik puhkpillid. Kokku on see mees juhendanud erinevaid orkestreid juba 40 aastat. Tal on jätkunud entusiasmi ja jõudu Mõisaküla kultuurimajas tegutsemise kõrvalt samal ajal juhendama puhkpillihuvilisi nii Kilingi-Nõmme muusikakoolis kui ka vajadusel olla asendusõpetaja Abja muusikakoolis. Aktiivse organiseerijana ja tubli pillimehe- ja kultuuritöötajana on see mees kantud Mõisaküla linna auraamatusse. 2015 aastal nimetati Mõisaküla linna aukodanikuks. Käesoleval aastal,  17. veebruaril tähistab see mees oma 85. sünnipäeva ja samal ajal saab orkester 30 aastaseks. Ta on alati osanud enda ümber hoida seltskonda, kes armastavad puhkpillimuusikat. Tore on ka see, et lisaks vanematele mängijatele on noored muusikud leidnud oma koha tema orkestris. Proovid toimuvad pühapäeviti ja need on tema poolt alati põhjalikult ette valmistatud, et mängijad ei peaks asjata kohale sõitma. Mängijaid tuleb lisaks mõisakülalastele kohale ka Tartust ja Tallinnast, sest noored on oma õpingute tõttu sinna läinud, aga proovides on nad alati kohal. Juba see fakt näitab, et proovid on tõhusad ja huvitavad. Loomulikul on ka huumorisoon see, mis tema ümber inimesi kokku toob. 
 Oma kohusetunde juures valmistab ta ette täie tõsidusega kõik esinemised ja kontserdid, kirjutades vastavalt vajadusele ja seltskonna suurusele uued noodid ja seda kõike käsitsi. Kiitust ja juttu jätkuks kauemaks…..
 
Iivo Hakkaja ja Mõisaküla Bigband. Pildi Autor Uno Tisler
Iivo Hakkaja ja Mõisaküla Bigband. Pildi Autor Uno Tisler
 
 
Kultuuripärl 2022 Kert Varik
 
Tänavune Viljandimaa kultuuripärl saavutas 2022 aastal külgkorvi maailmameistrivõistlustel 2. koha. Ta on esimene motosportlane Eestis, kes on sellise tulemuseni jõudnud, tehes Eesti motospordi ajalugu. Ta on esimene eestlane, kes on hoidnud kaks etappi järjest tabeli liidrile omast punast numbriplaati. Ta on esimene eestlane, kes on võitnud MM etapi (Eesti Lange Motokeskuses juuli 2022).Lisaks MM 2. kohale, saavutas ta 2022 aastal ka oma kümnenda Eesti Meistrivõistluste tiitli ja tõi Eesti külgkorvi rahvuste krossi koondise Tšehhis 3. kohale. Tunnustuse laureaat on võtnud oma edasise karjääri südameasjaks noorte korvikrossisõitjate nõustamise ja toetamise.
 
Kert Varik ja Lari Kunnas, autor WSC
Kert Varik ja Lari Kunnas. Pildi autor WSC
 
 
Aasta preemia 2022 laureaat on mitmekülgne ja silmapaistev tantsuõpetaja Birgit Kruuse
 
Järgmine aastapreemia läheb hoogsalt tantsusammul pühendunud noorele ja talendikale rahvatantsijale ning tantsuõpetajale, kes on väsimatu ja alati rõõmus ideede generaatoriks, kelle jaoks on tähtis tema tantsijate heaolu ja hea tuju. Ta on rahvatantsuga tegelenud juba palju aastaid, alustas tantsijana Anneli Arraste käe all. Nüüdseks juhendab ta Karksi- Nuia Kultuurikeskuses juba nelja rühma ning seitset rühma August Kitzbergi nimelises Gümnaasiumis. Ta oli  VI Mulgi peo korraldusmeeskonnas liikumise ja rahvatantsujuht, osaleb alati kohalikel sündmustel juhendaja ning tantsijana. Noore naise tegemistes on alati esikohal rahvakultuuri au sees hoidmine ja edasi kandmine, olulisel kohal on (kodukandi)pärand. Oma tööga kasvatab ta järeltulevat põlve kultuurilooliselt teadlikuks oma juurtest. 2022 aasta suurprojekt oli laia kõlapinda saanud suurepärane Samm Sassise juubeli kontsertetendus „See hetk.." , mis jutustas tantsulise armastusloo, tuginedes folkloorsele taustale. Etendus oli neljas osas, millest, igaüks tähistas ühte armastuse-aastaringi. Tantsud olid põimitud Eesti kirjanike ja luuletajate teostega. Kontsertetendusel sai näha lisaks Eesti tantsuautorite loomingule ka autoritantsu debüüdi teinud Samm Sassisele loodud tantsu, mille autoriks on tänane tunnustatav. Kuigi üks suur kava sai alles valmis on juba järgmised ideed ootel. Plaan on ette valmistada korralik folkloorikava, millega minna veel kaugemale kui Soome ja teised naaberriigid.
 
Birgit Kruuse, autor TaavidMeedia
Birgit Kruuse Samm Sassise juubelil. Pildi autor TaavidMeedia
 
Rahvakultuuri auhind
Mõisaküla kultuurimaja BigBand, dirigent Iivo Hakkaja. Aktiivne puhkpillimuusika traditsioonide hoidja
 
Mõisaküla BigBand alustas tegevust 1993 aastal puhkpilliorkestrina toonase kultuurimaja juhataja Iivo Hakkaja taktikepi all. Tegevust alustades oli pillimängijaid orkestris 30 liikme ümber ja esindatud olid kõik orkestris nõutavad pilliliigid. 
Aastate möödudes on puhkpilliorkestrist saanud bigbänd, sest liikmeid on mõnevõrra vähemaks jäänud ja orkestris nõutavaid kõiki pilliliike pole hetkel esindatud. Olemas on tugev soov ja lootus taas suureks orkestriks kasvada, sest dirigendi oskused, talent ja huumorimeel on „meelitanud" bigbändi mängima palju noori puhkpillihuvilisi. Viimastel aastatel bigbändi tegevusega liitunud noored on lõpetanud Mõisaküla läheduses asuvad gümnaasiumid ja muusikakoolid. Nad on läinud edasi õppima või elama Mõisakülast kaugele - Tallinna või Tartu kuid pole loobunud igal nädala toimuvates proovides käimisest. 
Orkester on lisaks Mõisakülas toimuvatele sündmustele esinemas käinud üle kogu Eesti. Mõisaküla BigBand on oodatud esineja, sest juhendaja poolt on repertuaari valik mitmekesine mis nõuab mängijatelt professionaalseid oskusi. Loomulikult pole möödunud ümberkaudsed ja eriti kohalikud tähtsamad sündmused ilma bigbändita. 
Lisaks Eestile on BigBand korduvalt esinenud naaberriigis Lätimaal, kus just Ruhja piirkonnas on tänu Iivo Hakkaja järjepidevusele säilinud soojad sõprussidemed kultuurivaldkonnas kahe eri piirkonna vahel tänase päevani. 
Orkester on aidanud korraldada Viljandimaa puhkpillimuusika päevi lausa 11-el korral ning on osalenud kõikide toimunud puhkpillipäevadel. Viimati korraldati Viljandimaa puhkpillimuusikapäeva 2011 aasta juunis Mõisaküla suveaias. Nendest päevadest on jäänud ainult head mälestused ja sobivate olude korral on võimalus BigBandi tegevusele tuginedes alustada uuesti Mõisaküla puhkpillipäevade korraldamisega.
 
Viljandimaa Spordiliit tunnustas
 
Parim Viljandimaa naissportlane :
Vasaraheitja Kati Ojaloo    
                                                                                                                             
Kati on Eesti Meister vasaraheites tulemusega 67.91 m
ning saavutas ka Balti võistkondlikel meistrivõistlustel  kuldmedali tulemusega 65.88 m.
Continental Tour Bronze vasaraheites saavutas aga teise koha tulemusega 68.75 m ning GP Fränkisch-Crumbachi võistlustel saavutas kolmanda koha tulemusega 66.67 m, 
Espoo Continental Tour Silver võistlustel vasaraheites saavutas neljanda koha tulemsuega 66.90 meetit
Kati treeneriteks on Stellan Kjellander ja Juha Lahtinen
 
Kati Pjaloo. Pilt Facebookist
Kati Ojaloo. Pilt Kati Ojaloo Facebooki lehelt
 
Parim Viljandimaa meessportlane:
Motokrossi sõitja Kert Varik      
                                                                                            
Külgkorvi Maailmameistrivõistluste 2. koht, kus osalejaid oli  43 sõitjat.
Külgkorvi Maailmameistrivõistluste Eesti Lange MM etapil saavutati  1. koht,
Eesti Rahvuste külgkorvi motokrossi 3. koht Tšehhi Kramolin,
Eesti Meistrivõistluste 1. koht ja ühtlasi 10-nes Eesti meistritiitel   
 
 
Palju, palju õnne kõikidele nominentidele. Tunnustused on auga välja teenitud ning Mulgi vald ja valla elanikud on teie üle uhked!