Soome-ugri kultuuripealinna aasta sai kauni lõppakordi

Mulgimaa ajalooline pealinn Abja-Paluoja on kandnud 2021. aastal auväärset soome-ugri kultuuripealinna tiitlit. Suurejooneline kultuuriaasta sai väärika lõppakordi möödunud laupäeval, 27. novembril Mulgi konverentsi, Mulgimaa Uhkuse väljakuulutamise ja Mulgi Kultuuri Instituudi 25. juubeli tähistamisega Abja spordi- ja tervisekeskuses. Mulgimaa Uhkus 2021 tiitli sai Ly Laanemets. Soome-ugri kultuuripealinna tiitel anti üle udmurdi külale Baiterekile.

Sündmusel pidasid tervituskõne president Toomas Hendrik Ilves ja kultuuriminister Tiit Terik. Konverentsil osalesid teiste seas piloot Mart Lubi, ettevõtja Siim Kabrits, mulgi keele ja kultuuri hoidja Alli Laande ja mulgi toetusrühma esimees Helir Valdor-Seeder, kes arutlesid Mulgimaa võimaluste üle maailmas silma paista ja kultuuripealinnaks olemise kogemust ka tulevikus Mulgimaa arenguks kasutada.

„Soome-ugri kultuuriaasta on meid hõimurahvastena üksteisele lähemale toonud," sõnas Mulgi kultuuri instituudi juhataja Ave Grenberg.
Kultuuriaasta jooksul tutvustasid mulgid 25 miljonile soome-ugri keelte kõnelejale üle maailma oma kodukanti eelkõige ajalooliste mulgi mustrite kaudu. On sümboolne, et samal aastal, mil Mulgimaa kannab soome-ugri kultuuripealinna tiitlit, tähistab ka Mulgi kultuuri instituut 25. juubelit. Instituudi eesmärk on hoida ja arendada mulgi keelt, kultuuripärandit ja identiteeti ning kaasa aidata piirkonna arengule ning just MKI on olnud ka kultuuripealinna aasta eestvedaja.

Suur aitäh kõigile, kes on oma panuse andnud ja soome-ugri kultuuripealinna aastal toimunule kaasa aidanud!

FOTO: TaaVID Meedia