« Tagasi

Sõbralik Abja Tarbijate Ühistu kollektiiv on meie kandi inimesi teenindanud üle sajandi

Abja Tarbijate Ühistu sünniaasta on 1909. Oleme iseseisev eraettevõte, mille omanikeks on ühistu liikmed. Kuulume COOP Eesti koosseisu, mis on meie katusorganisatsioon. COOP on kaubamärk ja see on kasutusel rahvusvaheliselt, tähendusega ühistu, kooperatiiv.

 

1950. aastal moodustati Eestis maakondade asemel rajoonid ja Abja Tarbijate Kooperatiivist sai Rajooniliit, kuhu kuulusid iseseisvate kooperatiividena Mõisaküla, Rimmu ja Karksi. Kooperatiividel olid oma tööstuskombinaadid, mis tegelesid mitmekülgse tootmisega (pagaritööstused, vorstitööstused, õmblustöökojad, varumiskontorid). Varumiskontorites tegeleti põllumajandussaaduste, marjade, kanamunade, liha ja loomanahkade kokkuostuga. Põllumajandussaadusi, mune ja liha kasutati toitlustusettevõtete varustamiseks toorainega. 

1962. aastal likvideeriti rajooniliidud, reorganiseerimise käigus muutusid tegevuspiirkondade piirid ja Abja Rajooni Tarbijate Kooperatiivide Liidust sai Abja Tarbijate Kooperatiiv, millega olid juba varem ühinenud Karksi, Mõisaküla ja Rimmu kooperatiivid.

 

Nimemuutus Abja Tarbijate Ühistuks toimus aastal 1992. Meie tegevuspiirkond oli Karksi-Nuia, Abja-Paluoja, Mõisaküla, Tuhalaane, Remsi, Lilli, Polli,  Penuja, Laatre, Rimmu, Halliste, Õisu ja Kamara. Algas vaikne üleminek iseteenindusele. Kuuekümnendate teisel poolel sai iseteenindus juba tavaliseks normiks toidukauplustes. Tegelesime ka toitlustusega. Restoran oli Mõisakülas ja Karksi-Nuias valmis kauplus-restoran 1972. aastal, toitlustamine toimus ka koolisööklates, samuti sööklates majandite keskuses. 1978. aastal valmis maja, kus täna asub Karksi-Nuia Konsum. 1986. aastal alustati e-Ehituskaupluse ehitusega. Ühistu tegemisi juhatuse esimehena on vedanud Ülo Mallene, Ülo Viner ja Andres Haavel.

 

Aastate jooksul on toimunud suured muutused. Kadunud on väikesed maakauplused, kus elanike teenindamist jätkasid rändkauplused, hiljem kauplusbuss. Suleti majandite keskustes olevad sööklad. Alles on Halliste söökla, mis on väga populaarne söögikoht, eriti pärast seda, kui üks klient avaldas sööklale tunnustust maitsvate söökide, tublide kokkade ja soodsate hindade poolest. Siin käiakse lõunatamas nii kaugelt kui lähedalt. Eriti suveperioodil.

 

Oleme panustanud oma kaupluste arengusse. Kui Abja-Paluojal toimetasime kitsastes ruumides, tuli otsus ehitada uus ja ruumikas kauplus. Täna on see olemas. Rõhku oleme pööranud ajaga kaasas käimisele kaupluste sisustuse uuendamisel ja tehnoloogia täiustamisel. Vähemtähtis pole ka hoonete väljanägemine. Fassaadid on renoveeritud Karksi-Nuias, Abja-Paluojas, Karksis ja Mõisakülas. Lahendasime parema juurdepääsu ka E-Ehituse kauplusesse. Kaldtee ehitamine võimaldab kauplusesse siseneda ka ratastooliga.

Meie viimane tehnoloogiline uuendus Karksi-Nuia Konsumis ja Abja-Paluoja Konsumis on nutikassad. Need pakuvad klientidel võimaluse kiiresti teha oma sisseostud, seismata pikkades kassajärjekordades. Soovitame kasutada nutikassasid ostude sooritamisel.

 

Tahame tähelepanu juhtida ka soodustustele, mida pakuvad meie kauplused. Säästukaardi omanikele on olemas igakuised sooduskampaaniad, mille kohta saadakse oma postkasti reklaamkatalooge. Seal on ära toodud „Nädala tähtede" kampaaniad, mis toimuvad iga nädal teisipäevast esmaspäevani. Kuukampaaniad algavad iga kuu esimesel kuupäeval ja kehtivad kuu jooksul. Säästukaarti saab iga soovija osta kaupluste kassast ja pärast kaarti isikustamist internetis aadressil coop.ee hakkab see koguma boonuspunkte, mida saab kasutada ka kaupade eest tasumisel. Eelmise kuu ostusummalt kogunenud boonuspunktid laekuvad teie kaardi arvele järgmise kuu viiendaks kuupäevaks. 2020. aastal olid ostjad kogunud boonusraha 108 872€, mida sai kasutada ostude eest tasumisel meie erinevates kauplustes. Kampaaniates soodsama hinna saavad kliendid Säästukaart plussiga ja COOP pangakaartiga. Nendega on hinnasoodustus suurem kui säästukaardiga.

 

Meie kauplustes on olemas ka võimalus sularaha sissemakseteks. Täna on see võimalus ainult Coop panga kontole. Sularaha väljavõtmine oma kontolt on võimalik kõikide pankade klientidel. Coop panga klientidel on see teenustasuta, teiste pankade kliendid peavad sularaha väljavõtmisel sooritama vähemalt 1€ ostu. Säästukaart plussiga on ka võimalik sularaha välja võtta.

 

Oma töötajatele mõeldes oleme teinud võimaluseks tasuta ujula kasutamiseks vähemalt  kord nädalas. Igal aastal toimub ka parima müüja väljaselgitamine igas kaupluses. Suvel, juulis toimub traditsiooniliselt meeleolukas üritus kõigile ühistu töötajatele, kus saab üksteisega suhelda ning lahendada võistkonniti erinevaid ülesandeid.

 

Lõpetuseks tahan märkida, et oleme teenindajad, meie klientideks on ostjad, kes kõik soovivad head teenindust ja viisakust – mis on ka meie prioriteet. Väikseimgi arusaamatus kutsub mõnikord esile pahameele teenindaja vastu, millele vahel järgneb sõim. Kurvaks teeb mõnede ostjate suhtumine, eriti praegusel koroonapandeemia ajal, kui vihas ja pettumuses olemasoleva olukorra pärast süüdistatakse meie müüjaid. Kaubandusettevõtted järgivad valitsuse korraldust, kuid igale kliendile pole see vastuvõetav.  

 

Tahan tänada meie kõiki kaupluste ja toitlustuse töötajaid ning et teil ikka jätkuks naeratust ja sõbralikku suhtumist kaupluse külastajatele.

 

Laili Lamp,

Abja Tarbijate Ühistu juhataja

 

Foto: Esta Jaaksoo