Mulgi juurtega ettevõte, kus saad kasvada osaks kohalikust kultuurist: Paragon Sleep AS

Kui Illimar Toom 1995. aastal Abja-Paluojas ettevõtte Toom Tekstiil AS (uue nimega Paragon Sleep AS) asutas, ei osanud ta noore mehena kindlasti aimatagi, et on pannud aluse suurele ettevõttele, kus ka kaugemas tulevikus on kodukandis võimalik tööd leida väga erinevatel ametikohtadel, nii mehaanikuna või operaatorina tootmisseadmetel või valmistada madratseid ja voodeid kui ka töötada põneval tekstiilimaastikul õmblejana, meistrina või tehnoloogina. Läbi aastate on ettevõttest paljude jaoks saanud elu esimene töö- või praktikakoht.

2019. aasta augustis sai ettevõte uued kodumaised omanikud, kelle eesmärgiks on jätkata Viljandis ja Abja-Paluojas pikaajalisi tootmistraditsioone ja muuta ettevõte veelgi tugevamaks. Viljandimaa ühe suurima tööandjana on plaan jõudsalt kasvada, investeerides nii inimestesse kui kaasaegseimatesse seadmetesse.

Paragon Sleep tootevalikus on endiselt peamiselt tekid, padjad, madratsid, voodid ning vatiinid. Oma toodete arendamisel lähtume nii nende funktsionaalsusest kui sobivusest meie tootmisprotsessile. Üha enam liigume looduslike materjalide poole, mis on toodetud ja hangitud säästlikult. Panustame väga palju ka innovatsioonile, et olla oma klientidele partner, kellega koos tahetakse uusi tooteid turule tuua. Oleme selles osas viimasel ajal väga edukad olnud ja meie tootevalik näeb iga päevaga üha kaasaegsem välja.

Paragon Sleep AS tegevjuht Vahur Roosaare sõnul on Eesti tootjatel keeruline konkureerida globaalse masstootmisega, seega on plaanis ära kasutada kõik siinsed tugevad küljed: toota kvaliteetsemalt, targemini ja paremaid tooteid. Põhjamaades on Eesti tekstiil- ja mööblitooted tuntud kõrge kvaliteedi poolest ja see loob meile väga häid ekspordivõimalusi. Siht on lähiaastatel suurendada ärimahte kaks korda suuremaks ning muuta ettevõte kasumlikumaks.

Uhkusega saame öelda, et Paragon Sleep on kõige eesrindlikum tekstiilijäätmete ümbertöötlemisega tegelev ettevõte Eestis, aga tõenäoliselt ka kogu Baltikumis. Tänu suurtele investeeringutele ümbertöötlemisseadmetesse on ettevõtte poolt prügimäele saadetav jäätmete kogus pea olematu. Ümbertöödeldud jäätmed kasutame ära enda tootmisprotsessis, näiteks töötasime välja nendest valmistatud pakkekotid.

Loomulikult on ettetvõttel pika tegevusaja jooksul ette tulnud ka keerulisi aegu. Me ei jäänud puutumata nii 2008. aasta suurest majanduskriisist kui siiani probleeme tekitavast koroonapandeemiast. Koroona mõjutas meid erinevate nurkade alt: väga palju töövõimetuslehel või karantiinis töötaid, klientide äride pikaaegne sulgemine, raskused toorainete saadavusega, transpordi ja toorainete väga kiired hinnatõusud jne. Õnneks oleme raskustest alati väljapääsu leidnud ning pakume jätkuvalt püsivaid töökohti nii Abja-Paluoja kui Viljandi tootmises.

Täna on Paragon Sleep töötajate arv ca 250, kellest Abja-Paluojas töötab 60 inimest. Tänaste töötajate keskmiseks tööstaažiks on ca 6,5 aastat. Siinkohal on huvitav märkida, et nende 250 töötaja seas on 26 töötajat, kes on ettevõttes juba üle 20 aasta töötanud. Viie kolleegi tööstaaži on aga juba üle 25 aasta, sest nemad alustasid meie juures ettevõtte loomisel. Suviti oleme püüdnud võimaldada kohalikele noorukitele ka ajutisi töökohti, kas siis asendamistega kergematel liinitöödel või kergetel abitöödel nagu näiteks pakkimine, kleepsutamine jms.

Paljud meie ettevõtte staažikatest töötajatest on liikunud karjääriredelil kõrgemale läbi ettevõtte sisemise kandidatuuri. Nagu öeldakse: tasub olla õigel ajal õiges kohas. Häid töötajaid märgatakse ning ettevõttesisene arenemine on teretulnud.

Auga saame staažikate töötajate hulgast välja tuua meie Abja-Paluoja tootmise tehnoloogi Veronica Pajo, kes 1997. aastal tuli meile tööle õmblejana. Veronica on öelnud, et teadis juba kuuendas klassis, et suurena saab temast õmbleja. Kui paljud viivad ellu oma nooruspõlve ametikoha unistuse? Veronica mäletab eredalt, kuidas tema tööle tuleku ajal kõik teised õmblusettevõtted õmblesid vaid valget voodipesu. Aga Toom Tekstiilis olid värvilised voodipesud, mis mõjus väga eksootiliselt, kuna ilusad värvilised kangad oli sinnamaani kättesaamatud olnud - ajad olid sellised. Veronica on aastate jooksul koos ettevõttega kasvanud ja arenenud. 2004. aastal sai temast meister ning selle ülesannetele lisandus hiljem erialane tehnoloogi töö. Rahvatantsu hobi on toonud Veronicale lisaks rahvariiete õmblemise, mille tegemises on ta keskendunud pigem oma kandi ehk Mulgi rahvarõivastele. Näiteks on ta teinud esindusrahvarõivad kohalikele vallavanematele. Tema tehtud Mulgi mehe komplektis on isegi abiellutud. Veronica on ehe näide, kuidas töö ja hobid kokku sobitada ning olla uhkuseks oma kodukandile ja tööandjale.

Abja-Paluoja vabriku esimesel tööaastal 1995 alustas juurdelõikajana Pavlina Andruško, kes juba 1996. aasta alguses liikus tubli töötajana laohoidjaks ning töötab sellel ametikohal tänaseni. Pavlinal on eredalt meeles, kuidas algses pisikeses kollektiivis jõulupidude aegu ise süüa tehti ning mitmel korral ühiselt väljasõitudel käidi: näiteks vastlasõitudel Kariste kandis ning suvel Põltsamaa roosiaias.

Ettevõte osaleb usinalt ka erinevate kutse- ja kõrgkoolide praktikaprogrammides. Oleme pakkunud praktikakohti näiteks sekretäridele, raamatupidajatele, pehme mööbli valmistajatele (restauraatoritele), laohoidjatele, õmblejatele, tehnoloogidele, tootmisressursikorraldajatele, ostu- ja müügivaldkonna juhtidele, logistikutele jne.

Kuna Paragon Sleep on kiires kasvamise faasis, oleme avatud kaasama uusi töötajaid nii Abja-Paluoja kui Viljandi tootmisüksustesse. Meiega liituda soovijad saavad tööle kandideerimiseks saata oma CV: personal@paragonsleep.com ning personalijuht Inga Kree võtab sobivate kandidaatidega otse ühendust. Info telefonil 4355 101.

Inga Kree,

personalijuht