« Tagasi

FILMIMARATON: Soomeugrilased – kes nad on ning kus nad elavad?

FILMIMARATON: Soomeugrilased – kes nad on ning kus nad elavad?

Mulgimaa peremängudel toimub sellel aastal soome-ugri filmimaraton. Aasta 2021 on Mulgimaal soome-ugri aasta. Mulgimaa pealinn, Abja-Paluoja on soome-ugri kultuuripealinn 2021. Käesoleval aastal toimub mitmeid sündmusi üle Mulgimaa, kus tutvustatakse soome-ugri kultuuri ja rahvaid, nii  ka selleaastasel Mulgimaa Peremängul.

Suur soome-ugri filmimaraton: „Soomeugrilased – kes nad on  ning kust nad tulevad?" on terve päeva sündmus. Peremängu kestel saab jooksvalt vaadata erinevaid soome-ugri rahvaid ja nende kultuuri tutvustavaid filme, kuulata raadiosaadete lindistusi reisimuljetest soomeugrilaste juurde ning nautida ka muusikasaadete kontsertsalvestusi, näiteks kontserti „Unustatud rahvad" salvestus. Mulgimaa Peremängu päeval näidatakse soome-ugri teemalisi filme ja salvestusi kella 12:00-st kuni 18:00-ni. 

Igas kihelkonnas on peremängu punkt, kus soome-ugri kultuurihuvilised saavad jooksvalt filmimaratoniga liituda ja jooksvalt ka, omale sobival ajal, lahkuda. Näitamisele tulevad erinevad dokumentaalfilmid ja telesaated. Uskumatult kaasahaaravad ja põnevad on ka raadiosaadete salvestiste kuulamised, kus küll liikuvat pilti ei näe aga saab osa põnevatest külastusretkedest ja reisimuljetest soomeugrilaste juurde. Näiteks saab kuulata ka soome-ugri põliskeeltest inspireeritud heliteoseid elektroonilisele nüüdismuusikale ning ka liivi keelt, mis tundub kuulajale, kui mulgi ja läti keele segu. Vanim lindistus, mida soome-ugri rahvaste lindistusest kuulata saab on aastast 1936, viiendast soome-ugri kultuurikongressist, mis toimus Tallinnas. Filmimaratoni dokumentaalfilmid viivad vaataja kaugetesse paikadesse ning osasaama imelisest soome-ugri kultuurist. Näiteks dokumentaalfilmi „Toorumi pojad" kaudu, saab vaataja tuttavaks handide elu-olu, kütimise kultuuri ja näiteks ka karupeiedega. Telesaadete vahendusel viiakse vaataja külastusretkele maride juurde ning raadiosaadete lindistuste kaudu sölkuppite ja neenetsite juurde.

Põnevat kuulamist ja vaatamist jagub terveks päevaks. Ka lihtsalt läbi põikaja ja viivuks peatuja saab  aimdust, kui põnev on soomeugrilaste maalima ja kes nad on ning kus nad elavad!

 

https://jupiter.err.ee/1144040/hoimupaevad-2020