« Tagasi

Jaanilaupäeval jookseme jälle võidu

Jaanijooks tuleb ja seda juba 44. korda. Korraldusmeeskonnal on  jooksu ettevalmistamisega kiire, sest pikka aega ei olnud selge, kas viirusega seotud olukord võimaldab seda korraldada. Jooksuks ettevalmistamise periood jääb selle tõttu lühikeseks. Õnneks on jooks olnud Mulgi valla pikema traditsiooniga spordivõistlus ja aastatega on välja kujunenud alatised toetajad ja korraldajad ning jooksjate osalemine on aastast aastasse tõusnud.

 

Kui algusaastatel võis selle jooksu ühe mehega vabalt ära korraldada, siis täna on see tõsine meeskonnatöö. Kogu ajalooga saab tutvuda sport.karksi.ee koduleheküljel. Sealt leiab lugeja läbi aastate võitjad ja aktiivsemad osalejad, rekordid ning palju muud huvitavat. Tegin isegi mälu värskendamiseks selle kodulehekülje lahti. Võitjate seas hakkas meestest enam silma naabervalla mees Kejo Kits ja naistest Annika Raaga (Vahtramäe). Kitsele kuulub veel tänagi rajarekord aastast 2016 ajaga 14.04,2. Naiste rekord joosti 2018. aastal Luna Aleksandra Logoda poolt ja tema aeg oli 16.00. Tihe rebimine käib nende osalejate vahel, kes jooksevad jooksukordadele. Seda edetabelit veab mitmekordne jooksu võitja Anti Vutt, kes mõne korraga edestab Annika Raagat ja Almar Kalamit. Nemad on osalenud 30. ja enamal jaanijooksul. Nende kannul on kohe Veljo Liplap, Andres Arro, Danel Giske, Heino Rull, Ants Kuusik ja Maido Martsik. Jooksjate seas on jaanijooks leidnud omale kindla koha ning viimastel aastatel on võitjaks tulnud külalisvõistlejad. 2019. aastal võitsid naistest Luna Aleksandra Lagoda ja Olavi Allase. Eelmisel aastal joosti virtuaaljooksuna. Oma valla esindajd võitsid viimati 2007. aastal ning seekord olid võitjad Katrin Kütt ja Martin Mooses.

 

44 aastat on lennanud ruttu ja esimesel töökoosolekul osalenutest on jooksu korraldamas veel Jaan Kukk ja loo autor. Täna vaatab pilvepiirilt jooksu korraldamist üks jaanijooksu algatajaid Oskar Tiit. Pikka aega muretses ettevõtmise hea käekäigu eest Mart Kurs. Temagi lööb veel täna korraldamises kaasa. Viimastel aastatel on suur korraldamise koormus Jaak Israeli õlgadel ning tema veab sekretariaadi tööd, mis on täpne ja nõuab tänapäeva infotehnoloogiaga kaasas käimist. Tahaks veel tänada pikki aastaid jaanilaupäeviti jooksu korraldamas olnud Avo Lampi, Leo Pugalit ja Heiki Arrot. Täna on nende asemel tublid koolinoored August Kitzbergi nimelisest Gümnaasiumist. Me oleme tänulikud perekond Käosaarele, kes on lubanud oma koduhoovist läbi joosta. Heale jooksu kordaminekule on suure panuse andnud vald oma allasutustega ning ettevõtjad, kelle auasjaks on saanud auhinnalaua katmine. Korraldusmeeskond tänab kõiki toetajaid, sest ilma toetuseta ei ole võimalik sellisel tasemel võistlust korraldada.

 

Lõpetuseks tahaks öelda, et 44. korda toimuv jaanijooks tuleb traditsiooniliselt lastejooksudega ja pöörleva loosirattaga. Kutsume kõiki jooksma ja jooksjatele kaasa elama!

 

Ilusat ilma jaanipäevaks ja head võidupüha!

 

Leo Liiber

 

FOTO: erakogu