Abja-Paluoja on Soome-Ugri Kultuuripealinn 2021

Konkursi lõppvoor, kus Abja-Paluoja astus võitlustulle ersa külaga Polesnaja Tavla, viidi  läbi 17. juunil 2020 kell 15 soome-ugri kultuuripealinna sekretariaadi sotsiaalmeedia lehel otseülekandena.

Rahvusvaheline žürii tõi otsust põhjendades välja, et Abja-Paluoja programmil oli väga avar suunitlus, sellel oli seotus kohaliku arenguga ning programm annab võimaluse tutvustada mulke ja Mulgimaad soome-ugri maailmale. Ersa küla Polesnaja Tavla tegi samuti suurepärase esitluse, kus tutvustati kohalikku käsitöömuuseumi ning muusikakollektiive Merema ja Toorama, kuid žürii tõi välja, et nende kultuuripealinna programm oli pigem kitsama kultuurilise suunitlusega ning arengumõõdet oli vähem.

Soome-ugri kultuuripealinna 2021 valis viieliikmeline sõltumatu žürii koosseisus: Aleksei Škljajev (soome-ugri noorteliidu MAFUN esindaja), Anna Kuznetsova (Fenno-Ugria Noored), Rieka Hõrn (Soome-ugri kultuuripealinn 2015 Obinitsa esindaja), Aljona Saveljeva (Soome-ugri kultuuripealinn 2014 Bõgõ esindaja / Udmurtia) ja Niko Partanen (Sukukansojen Ystävät ry / Soome).

Allikas: https://fennougria.ee/

 

Pilt

 

Vaata lisaks artikleid antud teemal:

 

Korraldajad:

Ave Grenberg - Mulgi Kultuuri Instituut mki@mulgimaa.ee +372 5885 7355

Kerstin Rei - Mulgi Vallavalitsus kerstin@mulgivald.ee +372 5556 0847

 

Lisainfo:

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 Facebookis

Mulgimaa infoportaal

 

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 üldine e-post: soomeugri@mulgimaa.ee

 

Kultuuripealinna sündmuste kava

 

Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 - mulgi mustrite ja mulgi kuue värvides stiliseeritud linaõis

 
Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 logo kätkeb endas arhailiste mulgi mustrite värvide ja linaõie maagiat, mis on ühtlasi ka üheks mulkide saladusliku edu ja külluse sümboliks. Viie kroonlehega linaõissümboliseerib ajalooliselt mulkide jõukust ja tänapäevases tähenduses ka mulkide fööniksina tuhast tõusmist. Linaõie viis kroonlehte avanevad päiksepaistelisel soojal päeval mõni tund pärast päiksetõusu ning varisevad juba enne keskpäeva. Mulkide küüditamise üheks eesmärgiks oli tuhastada mulgi kultuur ja mulkide jõukus, kuid tänaseks on mulgid tõusnud oma kultuuriga taas tuhast ning mulkide uuestisünd on alanud. Värvidel on arhailistes mulgi mustrites oluline tähtsus.
 
Arhailise mulgi mustri põhitoonideks on kollane, punane sinine, roheline.
- Roheline värv sümboliseerib maad, kasvavaid taimi, aga ka surma
- Sinine tähistab taevast ja mõtlemist
- Punane sümboliseerib maa, vere, tule ja armastuse värvi
- Kollane tähistab päikesevalgust
 
Must, logo värvides, sümboliseerib mulkide musta kuube.
 
Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 logo kujutab endast mulgi mustrite ja mulgi kuue värvides linaõit, mis kätkeb endas mulkide jõukust, taassündi ning esivanemate poolt meile kaasaantud värvimaagia väge.
 
Logo näidis